Od siječnja 2021. godine učenici sedmih razreda uključili su se u projekt od Marula do Marula. Autorice projekta su Nataša Sedlar i Sunčica Križan-Kadi.
Cilj projekta je upoznavanje učenika s likom i djelom Marka Marulića te kulturnom baštinom koja je povezana s istim kao i utjecaj Marulićeva djela na suvremenu stvarnost i svakodnevno življenje. Baveći se Marulićem kao značajnom figurom hrvatske pisane riječi obilježit će se Godina čitanja koja je i posvećena Maruliću – ocu hrvatske književnosti.
Dan hrvatske knjige
Učenici 7. a razreda otkrivali su polja kako bi pogodili što se skriva na slici. Vrlo brzo su pogodili da je riječ o novčanici.
Sljedeći zadatak bio je istražiti tko je čovjek na novčanici – Marko Marulić. Učenici su tražili podatke na internetu i ono važno o životu M. Marulića zapisali u svoje bilježnice.
Na satu likovne kulture slikali su lik M. Marulića.
Dani hrvatskog jezika
Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet je kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave ‘Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika’ iz 1967. godine. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje tijekom održavanja Mjeseca hrvatskog jezika organizirao je niz zanimljivih predavanja za učenike.
Učenici 7.a i 7.b razreda sudjelovali su na videosatu “Hrvatska narječja i njihovo očuvanje” koji je održala dr.sc. Ivana Kurtović Budja.
Učenici su sudjelovali u videosusretu s učenicima 7. razreda Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Podravsko sunce te su odigrali kviz o razumijevanju rečenica na podravskom narječju.
Dan materinskog jezika
Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima utemeljila je 1999. godine Međunarodni dan materinskog jezika koji se svake godine obilježava 21. veljače.
Učenici sedmih razreda obilježili su taj dan govoreći iste rečenice svatko na svom materinskom jeziku. Učenici govore različitim jezicima i neki od njih znaju dva jezika, a neki samo materinski.
Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
22. veljače 1483. tiskana je prva hrvatska knjiga “Misal po zakonu rimskog dvora”. Na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Hrvatski sabor je 2019. donio odluku o proglašenju toga dana Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva.
Učenici sedmih razreda po prvi puta su se susreli s tim starim hrvatskim pismom. Vježbali su pisati glagoljska slova, gledali su videozapise o najpoznatijim natpisima pisanim glagoljicom, izradili su plakat o glagoljici, rješavali osmosmjerku i igrali kviz.
Zbirku o glagoljici pogledajte ovdje.
Međunarodni dan pismenosti
Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. s ciljem promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.
Učenici 8. razreda su na satu Hrvatskog jezika razgovarali što to znači biti pismen i zašto je to važno. U tekstu su tražili krivo napisane riječi i zaključili kako pogreške u pisanju mogu biti smiješne, ali i zbunjujuće.
Čitamo da ne ostanemo bez riječi
Učenici 8. razreda čitali su Sasvim sam popubertetio. Nakon pročitanog djela i oni su otišli na izlet u Trakošćan i snimili fotografije koje su poslužile za izradu animacije.
Ajmo HRVATI se s knjigom
Svake godine se od 15. listopada do 15. studenog obilježava Mjesec hrvatske knjige. U tom razdoblju gradske knjižnice organiziraju razne aktivnsti za svoje članove i šire građanstvo. Učenici 8. razreda posjetili su 25. listopada 2021. Gradsku knjižnicu i čitaonicu “Metel Ožegović” Varaždin – Odjel za djecu. Tamo ih je dočekala knjižničarka Snježana koja ih je provela kroz knjižnicu, porazgovarala s njima o ljubavi i prijateljstvu, pročitala im pjesmu Grigora Viteza Kako živi Antuntun. Učenici su saznali što je to referalna zbirka i pomno proučili nekoliko knjiga po vlastitom izboru. Kako bi bili u skladu s Antuntunom i godišnjim dobom nacrtali su neobično lišće.